نگاهی به تاثیرات انتخابات بر بازار ؛ رسوب شور سیاسی در اقتصاد و بازار


به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر جدا از این که چه کسی در انتخابات برگزیده شود و کشور چه سمت و سویی به لحاظ اقتصادی و اجتماعی و سیاسی به خود بگیرد بحث برگزاری انتخابات بر بازار می تواند به خودی خود جذاب و قابل توجه باشد.
این روزها که به بازار برویم می بینیم بحث انتخاب کاندیدا و برنامه های اقتصادی آنها یک دغدغه بسیار مهم برای بازاریان است. بسیاری از واحدهای صنفی به محلی برای بحث بین کاندیدا تبدیل شده است. در صنوفی همچون قهوه فروشی، چایخانه ها و قهوه خانه ها و نیز در ساندویچ فروشی های هم جوار گمرک بیشترین بحث در خصوص گزینه بهتر در جریان است. تعدادی از صاحیبان این کسب و کارها می گوید بحث امروز و دغدغه بازاریان در خصوص انتخابات جمعه باعث شده بسیاری از واحدهای صنفی به محل گردهم آیی هر دو کاندیدای ریاست جمهوری تبدیل شود. به همین دلیل هر واحد صنفی که بحث در آن رونق بیشتری داشته باشد رونق بیشتری هم به خود می گیرد.
بازاری جوان دیگر می گوید اگر برای دانشجویان و سایر افراد انتخابات ریاست جمهوری بحث بر سر دو دیدگاه سیاسی باشد برای بازاریان بحث بر سر رونق بازار و کار و کسب ماست. به همین دلیل حساسیت بازاریان در این رابطه بسیار بالاست و میزان مشارکت آنها در این انتخابات هم چشمگیر خواهد بود.
برگزاری انتخابات مختلف تاثیرات مثبتی بر بازار هر شهر می گذارد. این انتخابات چه در بعد محلی و شهری (مثل شوراهای شهر و روستا) و چه استانی و یا منطقه ای (انتخابات مجلس) و چه انتخابات های ملی (مثل رییس جمهوری و خبرگان رهبری) باعث گردش پولی قابل توجهی در بازار می شود.
با نگاهی به وضعیت ستادهای انتخاباتی کاندیداهامتوجه می شویم که صنوف و بازاریان دراتحادیه های مختلف درگیر این رویداد تاثیرگذار هستند.
این روزها اگر به واحدهای صنفی اجاره میز و صندلی مراجعه کنیم می بینیم که این واحدهای صنفی از میز و صندلی خالی شده اند و متصدیان آنها درگیر بحث برنامه های کاندیداها هستند. این ها نشانه رونق بازار در این فصل است. 
در بخش تهیه غذا و نوشیدنی نیزعمده فروشان وسوپرمارکت های سطح شهر باید بتوانند اقلام مورد نیاز ستادها را تهیه و تامین کنند. در همین رابطه با افزایش فروش آب معدنی و نوشیدنی های سرد (آب میوه و نوشابه) مواجه هستیم. تهیه چای، قند و شکر نیز رونق خوبی در این ایام دارد. رستوران ها، ساندویچ فروشی های سطح شهر و غذا فروشی های بیرون بر نیز در این ایام رونق می گیرند. علاوه بر این گاهی تالارهای سطح شهر هم میزبان گردهم آیی هواداران یک کاندیدا است.
مورد بسیار مهم بعد که می تواند موجب موفقیت یک کاندیدا شود استفاده از سیستم های صوتی و تصویری قوی است که کسبه فعال در این زمینه نیز کارشان با رونق خوبی مواجه می شود. این روزها اکثر سیستم های صوتی سطح بازار در خدمت کاندیداهای ریاست جمهوری قرار گرفته و رونق این کار نیز به نوبه خود چشمگیر است.
کانون های تبلیغاتی در بحث چاپ بنر و طراحی انواع پوستر نیز رونق می گیرند و همزمان داربست بندهای سطح شهر کارشان چنان وسیع می شود که گاه در طول شبانه روز نمی توانند استراحت کنند. در این رابطه این روزها تقریبا کانون های تبلیغاتی به صورت شبانه روز درگیر طراحی و چاپ هستند. علاوه بر این دو مورد فعالیت واحدهای فروش انواع چسب نیز برای چسب مورد استفاده در بنرهای تبلیغاتی وسعت قابل ملاحظه ای پیدا می کند.
در این بین اگر کاندیدایی از رنگ خاصی استفاده کند خرازی های سطح شهر و پارچه فروشی ها نیز با استقبال مردم برای تهیه روبان و پارچه مواجه می شوند.
علاوه بر موارد بالا یک بخش دیگر هم که با انتخابات مختلف درگیر است و گردش مالی نسبتا خوبی هم در طول ایام انتخابات دارد اجاره واحدهای تجاری است که اجاره این واحدها توسط کاندیداهای انتخابات گاه تا چند صدمیلیون تومان برای ده روز اجاره یک واحد تجاری هزینه در بر خواهد داشت و منفعت خوبی به صاحبان واحدهای تجاری و اداری می رساند.
از این دریچه که به انتخابات بنگریم می بینیم هر انتخابات باعث شادابی در سطح بازار می شود. شادابی امروز بازار و حساسیت بازاریان بر برنامه کاندیداهای این انتخابات بدون تردید مسیر رونق آینده را مشخص می کند. 

نوشته های اخیر

HTML | DOM Window Print() method

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش